218B409 Sihirli Dünyalara Açılan Kapılar Ve Bilime Yolculuk: Yaz Bilim Kampı 2018


Bayındır A. (Executive), Özdemir M., Şahin Ç., Soydugan F., Özdemir T., Timur B., et al.

TUBITAK Project, 2018 - 2019

  • Project Type: TUBITAK Project
  • Begin Date: May 2018
  • End Date: March 2019

Project Abstract

Bilimsel düşünme ve sürecin işletilmesine yönelik yeterliklerin kazandırılmasına erken yaşlarda başlanılması, bireylerin bilimsel düşünceyi geliştirmeye yönelik tutumlar geliştirmelerini kuvvetlendirecektir. Bu amaçla, adı geçen proje ilköğretim birinci kademe 6. sınıftan 7. sınıfa geçen 12 yaş öğrencilerine yönelik düşünülmüştür. Proje uygulaması konu ve hedef kitlesi bakımından Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi‘nde daha önce farklı içeriklerle yedi kez TÜBİTAK destekli, dört kez de üniversite ve kurum ve kuruluş destekleriyle benzer içeriklerle uygulanmıştır.

            Üniversitemiz ve farklı üniversitelerde görev yapan, alanlarında uzman öğretim elemanları tarafından yürütülecek program etkinlikleri, 6'şar günlük üç dönem olarak gerçekleştirilmiş ve 120 öğrenciye ulaşılmıştır.

            Kampın örneklem grubunun ilk dönemine Ayvacık, Bayramiç, Çanakkale merkez, merkez köy,  YİBO Gülpınar, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Öğrencileri; ikinci dönemine; Bozcaada, Çan, YİBO Akçakoyun, Yenice, Gökçeada, Gelibolu ve Soma İlçesi öğrencileri ( Maden kazasında birinci dereceden yakınını kaybeden), üçüncü dönemini;  SHÇEK Küçükkuyu, Biga, Eceabat, Ezine, Lapseki ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul Müdürlüğü, Gazi ve Şehit Çocuğu öğrencilerinin 6. sınıfı bitirmiş başarılı öğrencilerden gönüllük esasına dayalı olarak seçilmiş gruplar yedi günlük kampa alınarak, kamp dönemi boyunca Fen ve Sosyal Bilimleri oluşturan disiplinlerden bazıları ile tanıştırmaya çalışılmıştır.