Nikel Esaslı Süperalasımların ve Titanyum Alasımlarının İslenebilirliği II Bölüm Seramik Kesici Takımların Performanslarının Değerlendirilmesi


Motorcu A. R.

Electronic Journal of Machine Technologies, vol.7, no.2, pp.1-17, 2010 (Peer-Reviewed Journal)

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 7 Issue: 2
  • Publication Date: 2010
  • Journal Name: Electronic Journal of Machine Technologies
  • Journal Indexes: TR DİZİN (ULAKBİM)
  • Page Numbers: pp.1-17
  • Çanakkale Onsekiz Mart University Affiliated: Yes

Abstract

In this study, the performance of ceramic tools in the machining of nickel-based superalloys and titanium alloys with different operations was assessed through examination of the studies in the literature. The aim of the study, to evaluate the machinability of these materials, finding usage areas with increasing rates, with ceramic tools, and to assess the type of wear that occur as a result of wear mechanisms. Evaluations and conclusions reached in this area will contribute to the scientific study and at the same time, is expected to assist in the selection of the right cutting tools, machining operations and cutting parameters. This study also complements previous work relevant to evaluating the performance of carbide cutting tools in the machining same superalloys.

Bu çalısmada, nikel esaslı süperalasımların ve titanyum alasımlarının farklı operasyonlarla islenmesinde seramik takımların performansları literatürde yapılan çalısmalar incelenerek değerlendirilmistir. Çalısmanın amacı artan oranlarla kullanım alanı bulan bu malzemelerin seramik takımlarla islenebilirliğini incelemek, seramik takımda olusan asınma mekanizmalarını ve bu mekanizmalar sonucu olusan asınma tiplerini değerlendirmektir. Varılan değerlendirmelerin ve sonuçların bu alanda yapılacak bilimsel çalısmalara katkı sağlayacağı ve aynı zamanda, doğru kesici takım, isleme operasyonu ve kesme parametrelerinin seçiminde yardımcı olacağı düsünülmektedir. Bu çalısma ayrıca, aynı süperalasımların islenmesinde karbür kesici takımların performansının değerlendirilmesiyle alakalı bir önceki çalısmayı tamamlamaktadır.