DETERMINING THE LEVEL OF AFFECTION OF ACCOMMODATION BUSINESSES IN THE NORTH AEGEAN REGION BY THE NEW CORONAVIRUS (COVID-19) PROCESS


Karadeniz Y., Özkan Ç.

V. INTERNATIONAL CONFERENCE ON Covid-19 STUDIES, Ankara, Turkey, 24 - 25 September 2021, pp.41-51

  • Publication Type: Conference Paper / Full Text
  • City: Ankara
  • Country: Turkey
  • Page Numbers: pp.41-51
  • Çanakkale Onsekiz Mart University Affiliated: Yes

Abstract

Bu araştırma kapsamında, Çin’in Vuhan şehrinde ortaya çıkan ve ‘yeni koronavirüs (COVID-19)’ olarak teşhis edilen salgının turizm işletmeleri üzerindeki 2020 ve 2021 yaz sezonlarındaki etkileri tespit edilmek istenmektedir. Bu amaç doğrultusunda Kuzey Ege bölgesinde bulunan yaz sezonunda hizmet veren turizm işletmeleri yöneticileri veya işletme sahipleri ile Ağustos-Eylül 2021 döneminde görüşmeler yapılarak, salgının bölge işletmeleri üzerindeki iki dönemlik sosyo-ekonomik etkileri tespit edilmeye çalışılmıştır.

Ağustos-Eylül 2021 döneminde Ayvalık-Ayvacık/Kadırga sahili arasında faaliyet gösteren  toplamda 22 adet kamping, glamping, günübirlik tesis, sezonluk daire, yıldızlı otel, butik otel, apart vb turizm işletmesi ziyaret edilmiştir. Bu tesislerde görevli yöneticiler veya işletmecilerle yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler sonucunda elde edilen veriler temalara ayrılarak analiz edilmiştir.

Analizler sonucunda, COVID-19 salgını sürecinin kuzey ege bölgesindeki turizm işletmeleri üzerinde ortaya çıkan sosyo-ekonomik etkilerine ve bundan sonrası için alınabilecek tedbirlere yönelik bulgular paylaşılmıştır. Araştırmaya katılan işletme yöneticilerinin çoğu (Kamping, Glamping, Günübirlik hariç),  COVID-19 salgın sürecinin işletmelere ek bir maliyet getirdiğini ifade etmiştir. Ancak bu maliyetleri işletmelerdeki fiyatlara yansıtamadıklarını ve bu nedenle karlılıklarının düştüğünü vurgulamışlardır. Sağlık Bakanlığı COVID-19 tedbirlerine ziyaret edilen tüm işletmelerin uyduğu gözlenmiştir. Araştırmanının dünya gündeminde tartışılan güncel bir konu olması ve elde edilen sonuçlar bakımından da Türkiye turizmi ve ekonomisi üzerindeki salgın etkilerinin tespit edilmesi hususunda önemli katkılar sağlayabileceği düşüncesi çalışmayı önemli hale getirmektedir.