Adding Value to the Egg


Creative Commons License

Yüceer M.

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Dergisi, no.55, pp.8-10, 2021 (Non Peer-Reviewed Journal)

  • Publication Type: Article / Review
  • Publication Date: 2021
  • Journal Name: Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Dergisi
  • Journal Indexes: International Index to Film Periodicals, DIALNET
  • Page Numbers: pp.8-10
  • Çanakkale Onsekiz Mart University Affiliated: Yes

Abstract

Kabuklu tavuk yumurtası; hızla bozulabilen bir gıda olup beslenme açısından önemli bir temel üründür. Ekonomik değerinin yanı sıra yumurta, insanın ihtiyacı için gerekli olan tüm besin öğelerini yapısında bulunduran ve düşük maliyetiyle insanlar için mükemmel bir besindir Yumurta ürünlerinin üretim sürecinde fonksiyonel kalitenin muhafazası açısından proseste yapılan optimizasyonlar ile bazı önlemler alınabilmekte, ancak fonksiyonel özelliklerin arttırılması amacıyla uygulanabilecek geleneksel bir yöntem bulunmamakta sadece bu konuda alternatif gıda işleme teknolojileri kullanılarak fonksiyonel iyileşme sağlanabilmektedir. 

 

Geleneksel yöntemle üretilen ürünlere göre besin değerini ve fonksiyonel özelliklerini daha iyi koruyan ve minimum işlenmiş, katma değeri yüksek, alternatif gıda işleme teknolojileri ile sıvı yumurta üretimine yönelik prosesler bu çalışma kapsamında ele alınacaktır. Ülkemiz kabuklu yumurta ihracatında dünyada Hollanda'dan sonra 3.sırada olup, katma değeri yüksek ürün (işlenmiş) ihracatı arttırılmalıdır. Gelişmiş ülkelerde üretilen yumurtanın ortalama %30-40'ının işlenerek değerlendirildiği göz önüne alındığında ülkemizde yaklaşık %7 olan işlenme oranının oldukça düşük olduğu ve bunun nedenleri arasında yumurta ürünlerinin fonksiyonel özelliklerinin ısıl işlem nedeniyle azalması sonucu sanayide kabuklu yumurta ile ikamesinin sağlanamaması yer almaktadır. Yumurta ürünlerinin fonksiyonel özelliklerinde gerçekleştirilecek bir iyileştirme yanında yumurta ürünlerinden elde edilen ürünlerde kalitenin arttırılması ülkemiz ekonomisine olumlu katkı sağlayacaktır. 

 

Temelde yumurtaya değer katmak zor değildir. Aslında tek gereken ise bir zihniyet değişikliği ve çiftlikten fabrikaya geçme isteğidir.

 

Anahtar kelimeler: yumurta, pastörize sıvı yumurta, yeni teknikler, fonksiyonel özellik.