Sporun Kavramsal Temelleri-6: Bireysel Sporlar


Özen G. (Editor)

Efe Akademi, İstanbul, 2022

  • Publication Type: Book / Research Book
  • Publication Date: 2022
  • Publisher: Efe Akademi
  • City: İstanbul
  • Çanakkale Onsekiz Mart University Affiliated: Yes

Abstract

İnsanların hareket kabiliyeti ve fiziksel aktivite düzeyi dünya üzerindeki yaşam süresinin ve kalitesinin en önemli belirleyicilerindendir. İnsanların doğayla veya birbirleriyle mücadelesi sonucu geliştirdiği hareket becerileri bir çok spor dalının temelini oluşturur. İnsanların serbest zamanlarında eğlence veya hareket becerilerini geliştirmek amacıyla oynadığı oyunlar sporun ilk formlarını ortaya çıkartmıştır. 1800’lü yılların sonlarında olimpiyat

oyunlarının düzenlenmesiyle spor dalları çeşitlenmeye başlamış ve farklı formlara ayrılmıştır. Literatürde spor dallarının sınıflandırılmasında en temel sınıflandırma bireysel ve takım sporlarıdır.

Bireysel sporlar sporcunun müsabaka alanında rakibiyle mücadele ederken veya herhangi bir beceriyi gerçekleştirmeye çalışırken başka bir sporcudan yardım almadan ferdi olarak yaptığı sporlardır. Bireysel sporlar tüm sporlar içerisinde insanın tek başına bedeninin sınırlarını zorladığı yüksek konsantrasyon ve uzun süreli antrenmanlar gerektiren spor faaliyetlerdir. Rekabetin en üst seviyede olduğu bireysel sporlarda sporcuların sürekli olarak rakiplerine karşı kendini geliştirme ve yenilemek zorunluluğu vardır. Çünkü müsabakaları kazanmak için kendinizden başka size yardımcı olacak bir partneriniz veya takım arkadaşınız yoktur.

Sporun Kavramsal Temelleri kitap serimizin bu altıncı kitabında akademisyen arkadaşlarımın kaleminden bireysel sporlar kapsamında güncel literatür ve antrenman uygulamalarına dair bilgilerin sizlere sunulması amaçlandı. “Sporun Kavramsal Temelleri-6: Bireysel Sporlar” kitabına özveriyle çaba harcayan ve emeği geçen bölüm yazarı akademisyen arkadaşlarıma gönülden teşekkür ederim.