Dijital Dönüşüm - Kitlesel Yok Oluş Çağında Hayatta Kalmak ve Başarılı Olmak Thomas


Yenğin D., Bayrak T.

Paloma Yayınevi, İstanbul, 2022

  • Publication Type: Book / Other Book
  • Publication Date: 2022
  • Publisher: Paloma Yayınevi
  • City: İstanbul
  • Çanakkale Onsekiz Mart University Affiliated: Yes

Abstract

Silikon Vadisi yatırımcılarından Tom Siebel Dijital Dönüşüm’de, doğru kullanılmazlarsa iş dünyası ve devletler için yıkıcı olabilecek yeni teknolojileri derinlemesine inceliyor ve organizasyonlara dijital kurumlara dönüşmek için bu teknolojilerden yararlanma yollarını gösteriyor.

Siebel’e göre, elastik bulut bilişim, büyük veri, yapay zekâ ve nesnelerin internetinin birbirlerine yaklaşması, işletmelerin ve devletlerin 21. yüzyılda faaliyet gösterme biçimlerini temelden değiştirecek. Yazar, dijital dönüşüme yol açan bu teknolojileri harikulade bir şekilde ele alıyor ve bunlardan stratejik bir fırsat olarak yararlanmanın yol haritasını çiziyor. Enel, 3M, Royal Dutch Shell, ABD Savunma Bakanlığı ve başka kurum ve kuruluşların yapay zekâ ve nesnelerin internetini nasıl uyguladıklarını ve bu sayede müthiş sonuçlar aldıklarını anlatıyor.

 

“Acil kelimesi, Tom Siebel’in Dijital Dönüşüm kitabında yer alan içgörüleri tarif etmek için yeterli değil. Siebel’in tarihsel perspektifi ile dünyamızı yeniden şekillendiren özel teknolojilere isabetli yaklaşımının birleşimini her lider mutlaka okumalı.”

— Eric Schmidt, Google Inc.’in eski CEO’su

 

“Tom Siebel bugünün yeni bilgi ekonomisini anlamanın ve bu ekonomide hayatta kalıp başarılı olmanın yollarını basit ifadelerle ortaya koyuyor. Dijital Dönüşüm, bugünün iş dünyasının liderleri için mutlaka okunması gereken bir kitap.”

— Charles Schwab, The Charles Schwab Corporation’ın kurucusu ve Başkanı

  

“Siebel, doğru soruları sormak ve hem kısa vadede sonuç veren hem de uzun vadede rekabet avantajı sağlayan değişime yön verecek kadar kendinize güvenebilmeniz için anlamak zorunda olduğunuz yeni teknolojileri ustaca tarif ediyor.”

— Profesör Robert Simons, Harvard Business School

 

Dijital Dönüşüm, sadece şimdi olanı değil şirketlerin neyi nasıl yapmak zorunda olduğunu da açıklayarak büyük resme ayrıntılı bir bakış sunuyor. Korkmak yerine bu kitabı okuyun ve liderliğin, stratejinin ve risk almanın bu resimden en çok fayda sağlamak için nasıl kullanılacağını öğrenin.”

— Garry Kasparov, Eski Dünya Satranç Şampiyonu

 

“Tom Siebel bu kitapta, bir uygulayıcının gözünden saygı uyandıran içgörüler sunuyor; aldatmacayı bir kenara koyuyor ve CEO’lar ve diğer liderler için pratik tavsiyelerde bulunuyor. Bunu yaparken de kaçınılmaz gelecek için ilham verici bir vizyon çiziyor.”

— George Roberts, KKR Eş Başkanı ve Eş CEO’su