Kent Kültürünün Kıyısal Peyzaj Tasarımında Kullanımı: Çanakkale Kent Kıyısı Örneği


SAĞLIK A. , KELKİT A. , SAĞLIK E.

Türkiye'nin Kıyı ve Deniz Alanları IX. Ulusal Kongresi, Hatay, Türkiye, 1 - 04 Kasım 2012, cilt.1, ss.103-112

  • Yayın Türü: Bildiri / Tam Metin Bildiri
  • Cilt numarası: 1
  • Basıldığı Şehir: Hatay
  • Basıldığı Ülke: Türkiye
  • Sayfa Sayıları: ss.103-112

Özet

Geçmişten bugüne kadar ulaşan, tarih içinde çeşitli medeniyetlerin oluşturduğu kültür ürünleri sahip oldukları değerler ve içinde yer aldıkları doğal çevreler ile entegrasyonları sonucu bugün benzerine rastlanmayacak çok değerli kültür miraslarıdır.

 

Geçmişte bünyesinde barındırdığı sayısız medeniyet, tarihinde gördüğü savaşlar, eşsiz boğaz manzarası ile kıyı kullanımı ve turizm Çanakkale’nin kimliğini ve kültürel mirasını oluşturmaktadır. Tarih boyunca insanlar tarafından biçimlendirilip kimlik kazanan Çanakkale kent kıyısı, kendisi de hem kentsel mekânları hem de insanları biçimlendirmiştir.

Bu çalışmada, Çanakkale kent kıyısında yapılacak peyzaj tasarımında; kentin tarihi ve kültürel değerlerine bağlı kalınması, bu değerlerin koruma altına alınması vurgulanmıştır. Aynı zamanda bu değerlerin özelliklerini kaybetmeden sürdürülebilirliğini sağlayarak gelecek kuşaklara aktarılması hedeflenmiştir. Bu alanda yapılacak bir tasarımın tarihsel süreklilik, kıyı sürekliliği ve kültürel sürdürülebilirlik temeline dayanması amaçlanmış ve bu yönde öneriler getirilmiştir.