Nikel Esaslı Süperalaşımların ve Titanyum Alaşımlarının İşlenebilirliği III Bölüm Kübik Bor Nitrür CBN Kesici Takımların Performanslarının Değerlendirilmesi


Motorcu A. R.

Electronic Journal of Machine Technologies, vol.7, no.3, pp.1-21, 2010 (Peer-Reviewed Journal)

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 7 Issue: 3
  • Publication Date: 2010
  • Journal Name: Electronic Journal of Machine Technologies
  • Journal Indexes: TR DİZİN (ULAKBİM)
  • Page Numbers: pp.1-21

Abstract

In this study, the performance of cubic boron nitride (CBN) cutting tools were assessed in the machining of nickelbased superalloys and titanium alloys with different operations through examination of the studies in the last decade. The aim of the study is to evaluate the machinability of these materials with CBN tools and to determine of these tools’ performances in different machining conditions. Evaluations and conclusions reached in this area will contribute to the scientific study and at the same time, is expected to be helpful for practitioners working in the manufacturing sector. This study also complements two different works relevant to evaluating the performances of carbide and ceramic cutting tools in the machining same superalloys. 

Bu çalışmada, nikel esaslı süperalaşımların ve titanyum alaşımlarının farklı operasyonlarla işlenmesinde kübik bor nitrür (CBN) takımların performansları son on yılda yapılan çalışmalar incelenerek değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı, endüstride yoğun olarak kullanılan bu malzemelerin CBN takımlarla işlenebilirliğini ve CBN takımların farklı işleme şartlarındaki performanslarını belirlemektir. Literatürde yapılmış olan çalışmaların incelenmesi ile varılan değerlendirme ve sonuçların, bu alanda yapılacak bilimsel çalışmalara yardımcı olacağı ve özellikle imalat sektöründe çalışan uygulayıcılara yardımcı olacağı düşünülmektedir. Bu çalışma ayrıca, aynı malzemeler üzerinde karbür ve seramik takımların performanslarının değerlendirildiği iki farklı çalışmanın tamamlayıcısıdır.