Endometrıum ca sol arka çukura metastazı


Creative Commons License

Akman T.

34.TND Bilimsel Kongresi, Antalya, Turkey, 30 September - 03 October 2021, pp.1-2

  • Publication Type: Conference Paper / Summary Text
  • City: Antalya
  • Country: Turkey
  • Page Numbers: pp.1-2
  • Çanakkale Onsekiz Mart University Affiliated: Yes

Abstract

Endometrıum ca sol arka çukura metastazı

Tarık Akman1

1Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi


Giriş-Amaç

57 yaşında kadın hasta oligomenore nedeniyle daha önce kadın doğum hastalıklarına başvuran ve yapılan tetkiklerinde ilk endometrial biyopsi ve daha sonra TAH+BSO yapılıp, post op dönemde KİBAS belirtileri olunca ayaktan Nöroşirürji polikliniğe başvurdu.

Gereç-Yöntem

Çekilen BBT den sonra sol posterior fossa vermis-obex komşuluğunda etrafında vazojenik ödem yapan kistik komponentleri olan ve 4.ventrikülde obstrüktif tipte hidrosefaliye yol açan kitle lezyonu ile karşılaşıldı.

Bulgular

İleri tetkik ve tedavi amaçlı servise yatış verildikten sonra çekilen opaklı beyin MRG sonrası posterior fossa cerrahisi olarak orta hat suboccipital kraniotomi ile total tümör cerrahisi eksizyonu yapılmasına karar verildi.

Sonuç

12/04/2021 tarihinde cerrahiye alınan hasta gks e4m6v4 belirgin bir motor defisit olmadan kontrol BBT de post op değişiklikler ve operasyon lojunda minimal pnömosefali ile externe edildi.

17/05/2021 dış merkez patoloji sonucu karsinom metastazı olarak geldi ve tıbbi ve radyasyon onkolojisi ile konsülte edilerek mevcut onkolojik tedavisi düzenlendi.