Tarihi Kentlerde Dış Mekan Süs Bitkilerinin Kullanımı


ERDURAN NEMUTLU F., Çelik D. D. A., SAĞLIK A., DEVECİOĞLU N. E.

V. Süs Bitkileri Kongresi, Yalova, Turkey, 6 - 09 May 2013, vol.1, pp.51-60

  • Publication Type: Conference Paper / Full Text
  • Volume: 1
  • City: Yalova
  • Country: Turkey
  • Page Numbers: pp.51-60
  • Çanakkale Onsekiz Mart University Affiliated: Yes

Abstract

Cities having historical essence carry traditional and visual values spatially as well as structurally, and their distinctive characters are effective as a whole. Therefore, it was investigated by giving examples and recommendations that how to utilize accurately the ornamental plants as an important part of the whole character of a city in this study.

It requires a rigorous study to use ornamental plants, in the historical places of a city, having very important effects functionally as well as esthetically in urban designing. First of all, it could be possible with the success of plant designs, selection of species which suitable to the identity of area and the conditions of region. The compositions to be formed should enrich the physical structure of region and create esthetic effects itself. All circumferences of such areas in cities having an identity because of its historical values to be thought as a whole, and also the historical compositions of the region should be taken into consideration during applying plant designing principles for emphasizing spatial perception.

Tarihi nitelik taşıyan kentler, mekansal ve yapısal olarak geleneksel, görsel değerler taşırlar ve kendilerine özgü karakterleri bir arada bütün olarak etkilidir. Bu nedenle bu çalışmada kent karakterinde bütünün önemli parçası olan süs bitkilerinin en doğru şekilde nasıl kullanılması gerektiği araştırılarak örnekler sunulmuş ve önerilerde bulunulmuştur.

Kent tasarımlarında işlev ve estetik olarak çok önemli etkilere sahip olan süs bitkilerinin tarihi nitelik taşıyan alanlarda kullanımı özenli bir çalışmayı gerektirmektedir. Öncelikle bitkisel tasarımların başarısı, bölge şartlarına ve alanın kimliğine uygun tür seçimi ile olabilir. Oluşturulacak kompozisyonlar alanın fiziki yapısına değer katabilmeli ve estetik etkiler yaratmalıdır. Sahip olduğu tarihi değerleri ile kimlik bulan kentlerde bu alanların tüm çevrelerinin bir bütün olarak düşünülmesi ve mekansal algının vurgulanması için bitkisel tasarım ilkelerinin alana uygulanmasında tarihi nitelikleri dikkate alınmalıdır.