SU ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜNDE İLERİ DALIŞ SİSTEMLERİNİN KULLANILMASI


Kedioğlu Ç.

SU ALTI BİLİM VE TEKNOLOJİ TOPLANTISI, İzmir, Turkey, 14 - 15 November 2014, pp.1

  • Publication Type: Conference Paper / Summary Text
  • City: İzmir
  • Country: Turkey
  • Page Numbers: pp.1
  • Çanakkale Onsekiz Mart University Affiliated: No

Abstract

dahaSu Ürünleri Sektöründe dalgıç çalışmalarında haberleşmeli Tam Yüz Maskeleri ve Kapalı Devre Dalış Sistemlerinin (Rebreather) kullanılması, çalışmaların daha kolay, daha hızlı ve daha güvenli yapılabilmesi açısından büyük önem taşır.

Balık çiftlikleri, kafes ağ sistemleri, av araçlarının izlenmesi, sualtı canlılarının takibi, resif çalışmaları ve diğer sualtı proje çalışmalarında Tam Yüz Maskesi sayesinde su yüzeyi ile iletişim kurulabildiği gibi aynı zamanda kapalı devre kamera sistemi ile de sualtını teknede ekrandan izlenebilmesi ve görüntüleri kayıt altına alma imkanlarını bize sunmaktadır. Dünyanın gelişmiş Kapalı Devre dalış sistemlerinde (Rebreather) havanın filtrelenmesi sayesinde sualtında kabarcıksız, sessiz bir ortam sunmasından dolayı deniz canlılarına yaklaşılabileceği gibi oksijenle ile de zenginleştirilmiş hava sayesinde daha uzun dip zamanı ile verimli dalışlar gerçekleştirilebilir.

İleri dalış sistemlerinin kullanılması iş yükünü azaltacağı gibi çalışmaların daha hızlı ve sağlıklı ilerlemesine katkıda bulunacaktır. Dalıcılar açısından ise daha fazla güvenilir, daha az riskli dalışlar gerçekleştirilmesine olanak sağlayacaktır.