İnanç Turizmi Potansiyeli Açısından Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nın İncelenmesi


SAĞLIK A., KELKİT A., SAĞLIK E.

2. Ulusal Kırsal Turizm Sempozyumu, Aksaray, Turkey, 1 - 04 December 2012, pp.35-45

  • Publication Type: Conference Paper / Full Text
  • City: Aksaray
  • Country: Turkey
  • Page Numbers: pp.35-45
  • Çanakkale Onsekiz Mart University Affiliated: Yes

Abstract

That took place was built to commemorate the Battle of Gallipoli during World War 1 national monument and martyrdom with 55 units, 35 units with foreign monument and cemetery castles, forts and other historical structures that incorporate the Gallipoli Peninsula Historical National Park is a great potential for religious tourism. Numbers ranging from 40 000 to 300,000 visitors comes each year GYTMP. This is an indication that the area is a heavy demand for religious tourism.
To identify and develop the potential of this research have been made to GYTMP. In this context on the value of the field to the views of local people and foreign tourists surveyed.

1.Dünya Savaşı sırasında cereyan eden Çanakkale Muharebelerinin anısına inşa edilmiş 55 adedi yerli anıt ve şehitlikle birlikte, 35 adet yabancı anıt vemezarlık ile kaleler, tabyalar gibi tarihi yapıları bünyesinde barındıran Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı (GYTMP) inanç turizmi açısından büyük bir potansiyel oluşturmaktadır. GYTMP her yıl 40.000 ile 300.000 arasında değişen sayılarda ziyaretçi ağırlamaktadır. Bu durum bölgeye inanç turizmi açısından yoğun bir talep olduğunun göstergesidir.
Bu araştırma GYTMP’nda var olan potansiyeli tespit etmek ve geliştirmek için yapılmıştır. Bu kapsamda yerel halk ve yabancı turistlerin görüşleri ile alanın değerleri üzerinde incelemelerde bulunulmuştur.