General Information

Institutional Information: Insan Ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Arkeoloji, Klasik Arkeoloji
Research Areas: Social Sciences and Humanities, Archaelogy and History of Art, Classical Archaeology, Museology

Metrics

Publication

42

Project

11

Thesis Advisory

1
UN Sustainable Development Goals

Biography

1958 yılında Biga'da  doğdu.  1981 yılında  İstanbul  Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi  Klasik Arkeoloji bölümünden mezun oldu. 1995’te Yıldız Teknik Üniversitesi, Sosyal bilimler Enstitüsü, Müzecilik Yüksek Lisans, 2002’de İstanbul  Üniversitesi, Sosyal bilimler Enstitüsü, Klasik Arkeoloji Doktora programlarını tamamladı.

 Mesleki çalışmalarına Perge kazılarında başladı, Bayramiç, Abydos, Ezine yörelerinde yüzey araştırmalarına, İznik, Parion, Assos  kazılarına ekip üyesi olarak katıldı. Çanakkale’de  yerel tarih çalışmaları projelerinde görev aldı. Yerel ve ulusal dergilerde konularını çoğunlukla Çanakkale arkeolojisinden alan çok sayıda makale yanı sıra müzecilik konusunda makaleleri yayınlandı.  2008 yılında Çanakkale Belediyesi tarafından yayınlanan Çanakkale Kent Rehberinin metin yazarıydı. 2007-2023 yıllarında Tubitak tarafından desteklenen, ortaöğretim öğrencilerinin katıldığı Çanakkale Yaz Bilim Kampı’nın arkeoloji eğitmeniydi.   2006 yılında açılan Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nin kuruluş aşamasında danışma kurulu üyesi olarak görev aldı. 2012 yılının Nisan, Mayıs, Haziran aylarında  A.B.D. Philadelphia kentindeki UPENN müzesinde YÖK bursuyla Visiting Scholar olarak bulundu. New York, Washington, Philadelphia, Boston şehirlerinde pek çok müzeyi gezerek işleyişleri hakkında izlenimlerde bulundu.

Mesleki  hayatına İstanbul’da Hava Kuvvetleri Komutanlığı Havacılık Müzesi Müdürlüğü’nde müze uzmanı olarak başladı. 1986 yılında açılan müzenin kuruluş aşamasında  etkin rol aldı.  1993 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümüne Uzman olarak girdi.

Tolun, halen Çanakkale Onsekiz mart Üniversitesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Arkeoloji Bölümü’nde Dr.Öğretim Üyesi olarak devam etmektedir. Arkeoloji yanısıra, mitoloji, müzecilik, kültürel miras, yerel tarih ilgi alanları arasındadır. Nisan 2023

 

Contact

Email
vtolun@comu.edu.tr
Other Email
vtolun@yahoo.com
Web Page
https://avesis.comu.edu.tr/797
Office Phone
+90 286 218 0018 Extension: 22055
Office
İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi 031 nolu oda