Emerging and New Non-Thermal Food Preservation Technologies in Egg Processing – Trends and Future Industrial Perspectives- An Overview


Creative Commons License

YÜCEER M.

International Poultry Science Congress of WPSA Turkish Branch., Niğde, Turkey, 9 - 12 May 2018, vol.1, no.1, pp.683-689

  • Publication Type: Conference Paper / Full Text
  • Volume: 1
  • City: Niğde
  • Country: Turkey
  • Page Numbers: pp.683-689
  • Çanakkale Onsekiz Mart University Affiliated: Yes

Abstract

There is an increasing demand for an emerging non-thermal food processing techniques which are finding increasingly new applications in the food preservation.  Novel techniques also have a potential in improving functional and physico-chemical properties of foods with high-value-added functional food and bioactive ingredients. Egg products which are known as products are obtained from eggs and egg derivatives are ready for use in human consumption available in form of frozen, liquid, concentrated, salted, and powdered. 

This research provides an overview and industry-based projections about the egg and egg products and novel technology perspectives.

Gıda muhafazasında ısıl-olmayan yenilikçi gıda işleme uygulamalarına yönelik talep artmaktadır. Yenilikçi teknikleri ile fonksiyonel gıda ve biyoaktif bileşenleri içeren gıdaların fonksiyonel ve fiziko-kimyasal özelliklerini geliştirmek mümkün olmaktadır. Yumurta ürünleri yumurtadan elde edilen; yumurtanın sıvı, konsantre, toz, dondurulmuş ve tuzlanmış olan formlarını kapsayan insani tüketime uygun olan endüstriyel ürünlerdir. 

Bu araştırma, yumurta ve yumurta ürünlerinde yeni ve yenilikçi teknolojik perspektifler hakkında genel bir bakış açısı ile endüstriyel temelli projeksiyonlar sağlamayı amaçlamaktadır.