General Information

Institutional Information: Konservatuar, Müzik, Ses
Research Areas: Music Sciences, Classial Turkish Music, Turkish Folk Music

Biography

Prof. Dr. Oğuz KARAKAYA – o.karakaya@comu.edu.tr

1972 yılında Kırşehir’de doğdu. İlk-orta ve lise öğrenimini Kırşehir’de tamamladı. 1998 yılında Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümü’nü bitirdi Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalı Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı’nda‘Bilim Uzmanlığı’nı,2009 yılında da aynı anabilim dalında doktora eğitimini tamamladı. 2000 yılında, Selçuk Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na Öğretim Görevlisi olarak atandı. 2010 yılındaYardımcı Doçent, 2015 yılında Doçent, 2020 yılında Profesör oldu.

Çalışma Hayatı

1999 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, Konya İli Akören İlçesi Mustafa Çetin İlköğretim Okulu’na Müzik Öğretmeni olarak atandı. 2000 yılında Selçuk Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na Öğretim Görevlisi olarak atandı. 2000 – 2002 yılları arasında TRT Ankara Radyosu’nda akitli ses sanatçısı olarak radyo ve televizyon programlarına katıldı. 2023 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü Ses Anasanat Dalı’nda göreve başladı. Halen görevine devam etmektedir. Karakaya, evli ve bir çocuk babasıdır.

Yürüttüğü Dersler

Türk Müziği Solfej ve Teorisi, Türk Müziği’nde Topluluk Yönetimi, Meslek Çalgısı (Kanun), Karşılaştırmalı Edvar Analizi, Mevlevi Müziği, Türk Müziği Formları, Dini Türk Müziği.

Yayınları

Türk Müziği’nin teorik ve uygulamalı alanlarına yönelik, ulusal ve uluslararası bilimsel toplantılarda bildirileri, mesleki ve hakemli dergilerde makaleleri, ‘Türk Müziği Solfej ve Teorisi’, ‘Türk Müziği’nde Topluluk Yönetimi’, ‘Kanun Metodu’, ’17.yy - 19.yy Makam Seyir Özellikleri’ alanlarında kitapları yayımlandı. 

Contact