General Information

Institutional Information: Konservatuar, Müzik, Çalgı
Research Areas: Social Sciences and Humanities, Art, Music, Piano and Arp

Metrics

Publication

4

Open Access

2
UN Sustainable Development Goals

Biography

İlk ve orta öğrenimini Bursa’da tamamladı. Piyano eğitimine Bursa’da Fethiye Sanlıkol ile başladı. 1992 yılında müzik eğitimi almak üzere İstanbul Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi’ne girdi. Aynı yıllarda piyanist- besteci Ali Darmar ile eğitimini özel olarak sürdürdü. 2000 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümü’nü tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi (MİAM) Yüksek Lisans programında Devlet Sanatçısı- Piyanist Ayşegül Sarıca  ile piyano çalışmalarını sürdürdü. Aynı kurumda devam ettiği doktora programını tamamlayarak 2011 yılında ‘’Doktor’’ ünvanı aldı.

2000 yılında Kocaeli Belediye Tiyatrosu’nda ‘’Üç Kuruşluk Opera’’ oyununda şef- piyanistlik görevini üstlendi. 2006 yılına kadar İstanbul’ daki farklı özel müzik kurumlarında piyano öğretmeni olarak çalıştı. 2006- 2007 yıllarında Amerika’da University of Memphis’de ‘teaching assistant’ olarak çalıştı, ‘sınıf piyano dersi’ verdi. Yüksek Lisans ve Doktora düzeyinde ‘korrepetisyon’ derslerine girdi. Performans alanında yaşanan sakatlanmaları önlemek üzerine yapılan çalışmaları izleme ve teknikleri deneyimleme fırsatı buldu. Aynı alanda doktora tezini İTÜ MİAM bünyesinde tamamladı. Alexander Teknik, Feldenkrais, Body Mapping tekniklerinin yanı sıra farklı öğretmenlerle Taubman Tekniği çalıştı.Tüm bunların yanı sıra 'Müzikal Tiyatro' bölümünde piyanist olarak derslere girdi. Türkiye'ye döndüğünde tiyatro, dans ve kontak doğaçlama çevresiyle olan etkileşimleri vasıtasıyla bedensel çalışmalarla birlikte nefesin çalma ve odaklanmaya katkısını deneyimledi. Bu alanda kazandığı tecrübelerini uygulamaya ve bütünsel bir şekilde öğrencilerine aktarmaya özen göstermektedir.

Türkiye'ye döndükten sonra 2010-2012 yıllarında   İTÜ TMDK Çalgı Bölümü’nde sözleşmeli öğretim görevlisi olarak piyano ve korrepetisyon derslerine girdi. 2015-2017 yılların Bakırköy Belediye Tiyatroları’ndaki oyunlarda piyanist olarak görev aldı. 2018 yılından 2021 yılına kadar Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda  ‘korrepetisyon’ derslerine girdi. 2021 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda göreve başladı. Ercan, eğitmen olarak çalıştığı yıllar süresince farklı enstrumanlardan oluşan gruplarla oda müziği konserleri ve kayıtları gerçekleştirmiş, festivallere katılmıştır. Yerli ve yabancı bestecilerin solo ve oda müziği eserlerinin ilk seslendirilişlerini gerçekleştirmiş, sesli görsel kayıtlarında yer almıştır. 2013 yılından bu yana ‘İstanbulied’ adını taşıyan mezzosoprano-piyano ikilisiyle pek çok şehirde konserler ve kayıtlar gerçekleştirmektedir. 2021 Şubat ayından bu yana bulunduğu Çanakkale'de konservatuar çatısında buluştuğu çalışma arkadaşları ile Troia Trio ismiyle oda müziği çalışmalarına başlamıştır.

Her tür müzik, plastik sanatlar, balinalar ve doğaya dair herşey ilgi alanına girmektedir.